Ako fotiť zatmenie Slnka bezpečne

V piatok 20. 3. 2015 doobedu bolo čiastočné zatmenie Slnka. Inšpirovalo ma napísať tento článok, aj keď najbližšie zatmenie bude až o 11 rokov.

Zatmenie Slnka

Zatmenie Slnka je udalosť, ktorú si fotograf určite nechce nechať ujsť. Žiaľ, pri každom zatmení si zvyčajne pár ľudí zničí fotoaparát a skoro vždy hlásia aj niekoho, kto oslepol. Len preto, že sa dívate do Slnka totiž riskujete. Ako teda toto vesmírne divadlo pozorovať bezpečne a odniesť si aj nejakú tú fotku?

Zabudnite v prvom rade na rôzne filtre a tienidlá, či tmavé okuliare. Áno, ak sa na slnko budete dívať cez CD disk, alebo cez tmavé filmy, tak zmiernite veľkú časť intenzity svetla. Lenže tieto primitívne riešenia môžu pokojne prepúšťať stále priveľa žiarenia. Okrem viditeľnej časti spektra Slnko vysiela aj infra a UV žiarenie.

Ak ste niekedy skúsili lupou sústrediť Slnko do jedného bodu viete, že týmto spôsobom sa dá vypáliť do dreva nápis, alebo zapáliť vhodný materiál. Objektív fotoaparátu je tiež lupa podobne, ako šošovka oka.

V článkoch na internete asi nájdete rady, že môžete použiť niektoré filtre, či zváračské okuluiare. Ja vám radím: neskúšajte to. Nestojí to za riziko. Výrobca a predajca okuliarov vám možno budú tvrdiť aké sú bezpečné. Ale spoľahnete sa na nich? Áno, zváračské sklíčka som si nakúpil aj ja. Od čísla 12 sú pomerne bezpečné, aby ste kukli na chvíľu priamo do Slnka. No veľmi ľahko sa stane, že pri manipulácii sa nechtiac pozriete priamo do kotúča a to už môže byť nebezpečné. Ak trváte na sledovaní zatmenia cez ďalekohľad, je nutné siahnuť po na to určených filtroch. Určite neodporúčam pokúšať sa o pohľad cez rôzne pravítka, VHS pásky, diskaty a podobné provizóriá. Slnko cez ne uvidíte, ale riziko je zbytočne vysoké. Buď chcete pekný pohľad a siahnite po na to určenom ďalekohľade, alebo použite projekciu, ako odporúčam v článku ďalej.

V žiadnom prípade sa nepokúste priamo dívať do Slnka cez bežný ďalekohľad, či hľadáčik zrkadlovky s teleobjektívom. Ak to nie je profesionálne riešenie na ten účel určené (napríklad v hvezdárni) tak by to bol zbytočný risk.

Zásada: nebudeme sa dívať priamo do Slnka a ani ho priamo fotiť na oblohe

Slnko je relatívne malý útvar, aj tak by ste veľa nevideli. V prípade že ho skúsite fotiť, bežné fotoaparáty, alebo mobil toho veľa necvaknú.

Ak chcete túto zásadu porušiť. aby ste zaznamenali Slnko aj s tvarom zatmenia, musíte obrázok hlboko podexponovať. Väčšina fotoaparátov má možnosť nastaviť kompenzáciu expozície. Kotúč Slnka odfotíte vtedy, keď okolie bude takmer čierne.

Ak spravíte rýchly záber Slnka fotoaparátom je šanca, že sa nič nestane. Neviem ale, či má zmysel riskovať to. Vznikajú dve možné situácie.

  1. Máte digitálny fotoaparát. Cez elektronický hľadáčik sa na Slnko cez fotoaprát dívať môžete. Zoom pritiahnite naplno. Pred objektív dajte filter. Čo najrýchlejšie zaostrite, namierte a cvaknite. Riziko zničenia snímača je malé, ak budete rýchli a máte silný vhodný filter. Otázka znie, či stojí zato.
  2. Máte zrkadlovku. V žiadnom prípade sa nepokúste pozerať do hľadáčika v stave, keď máte namierené do Slnka. Ani cez filter. Je možné, že by sa nič nestalo. Ale riziko poškodenia zraku je nezmyselné podstúpiť.

Viem, asi som otravný a predposraný. Ale zrak je dôležitý. Ak vás baví fotografovanie, tak si určite nechcete nejakou nechcenou chybou poškodiť oko, alebo dokonca obidve oči.

Ako teda pozorovať a fotiť zatmenie Slnka

Bezpečné je, ak použijete ďalekohľad ako premietačku. Namierite ho normálne do Slnka. Nebudete sa však cezeň dívať. Lúče necháte premietnuť na nejaký papier. To je všetko. Stačí zaostriť a máte perfektný pohľad.

Tento výjav je možné bezpečne fotografovať. Viem, nebude to dokonalý záber, pretože fotíte trocha zošikma. Ale to nevadí. V domácich podmienkach si Slnko jednoducho aj tak nenafotíte naozaj dobre.

Napríklad v roku 2012 som týmto spôsobom fotografoval prelet venuše pred Slnkom. Totálne provizórium. Ale na spomienku stačí.

Ako fotiť zatmenie slnka

Ďalekohľad som stabilizoval na vrecku fazuliek mungo.

Ako fotiť zatmenie slnka

Projekcia na papier.

Ako fotiť zatmenie slnka

Kotúč Slnka stačí zaostriť.

Ako fotiť zatmenie slnka

Áno, sú tam všetky možné optické chyby a neostrosť primeraná ďalekohľadu za 15 eur. Akurát obraz je hore nohami.

Ako fotiť zatmenie slnka

To isté snímané priamo do Slnka cez ďalekohľad. Slnečné škvrny vidieť lepšie.

Ak sa teda chcete pripraviť profesionálnejšie, odporúčam ďalekohľad zatieniť.

Ako fotiť zatmenie slnka

Ak by nefúkal vietor, zatieňte čo najviac okolia tienidlom. Ideálne by bolo, keby ste oblasť pred ďalekohľadom mohli úplne zatieniť. Ak by tam bola tma, pozorovanie aj fotografovanie zatmenia Slnka by bolo v hviezdnej kvalite.

Zatmenie Slnka

V praxi stačí použiť ďalekohľad, akékoľvek provizórne tienidlo a biele projekčné plátno. V našom prípade som zatmenie premietal na hodiny, takže vidieť, že je práve v najvyššej fáze. (No áno, plus nejaké sekundy.)

 

Zatmenie Slnka

Rovnako si môžete ako tienidlo nasadiť vlastnú tvár a získate profil tváre aj so zatmením. Toto je asi hodinu pred najvyššou fázou.

Zatmenie Slnka

Poslúžiť môže aj dlaň.

Zatmenie Slnka

Alebo papier zakrytý zvrchu kartónom.

Astronomická fotografia je predsa len trocha špecifický odbor a vyžaduje úplne iný druh vybavenia technikou a odbornými znalosťami. Aj tak nikdy nenafotíte obrázky takej kvality, akú ihneď počas zatmenia Slnka budete vidieť na internete v podobe profesionálnych záberov od hvezdárov.

Viem, my fotografi máme akési nutkanie typu „jaťam“ v približnom preklade do slovenčiny „ja sám“. To nás ženie fotografovať Slnko domácimi potrebami čo najlepšie. V takom prípade si rady v tomto článku asi k srdcu nezoberiete.

Áno, dá sa fotiť cez filter z niekoľkých filmov či ďalekohľad zakrytý papierom s vyrezanou bodkou ako clonou. Ešte raz však odporúčam: tudy cesta nevede, přátelé.

Pridajte komentár: