Fotografovanie detí

Opičky

Lepší výsledok bude nielen preto, že nafotografujete viac záberov a budete tak mať veľký výber.

Fotky budú aj prirodzenejšie, pretože ak deti fotografujete často, fotografovanie celkom ignorujú a správajú sa prirodzene.

Tí, čo vyťahujete fotoaparát len na oslavách, ste už iste zažili trucovanie, keď sa nechcú dať odfotiť, či keď pred objektívom robia opičky.

Ak si zvyknú, že fotografujete stále, nebudú si to vôbec všímať – navyše budú vidieť, že fotky sú z toho celkom pekné, že ich nechcete napríklad zosmiešniť…

Mimochodom, netýka sa to len detí – aj niektorí dospelí (často predovšetkým dospelé) sa pri fotografovaní správajú tak, že k nim treba pristupovať ešte opatrnejšie, ako k fotografovaniu detí… :-)

Na záver tip: Nemažte zlé obrázky. Keď sa z dieťaťa stane dospelý, možno si so záujmom pozrie aj menej vydarené fotografie.

Archivujte systematicky!

Pri fotografovaní sa neuspokojte s tým, že fotky sú na harddisku počítača.

Pravidelne ich zálohujte na CD či DVD. Nech vás technická chyba počítača, krádež laptopu, vírus, či omyl nestoja stratu tisícov nenahraditeľných obrázkov!

Preto fotografujte veľa. Myslite na to, že na fotografiách nemusia to byť vždy len „rekordy“ typu…

…prvý klobúk…

…prvý raz v Prahe…

…prvý raz hrali Lady a Tramp…

…prvý počítač a podobné prvenstvá.

V najbližších dňoch si povieme, ako fotografovať bábätko, známy mi povolil fotiť a publikovať. Napíšem ako exponovať, ako komponovať a kde fotografovať bábätko.

V najbližších dňoch tu nájdete články na tému bábätko a správna expozícia, kompozícia, použitie blesku, uhol pohľadu a podobne.

Komentáre k článku: Fotografovanie detí

 1. Ligi 7. júla 2004

  iba preklep
  Rradosť,

 2. Andrej Rentka 7. júla 2004

  Uz sa tesim na tie babätka, kamosovi sa narodila dcera a mam ju ist fotit ale nejako sa bojim (hlavne blesk),tak pockam na clanok a podla toho sa zariadim,….

 3. PetrM 7. júla 2004

  Andreji, miminku blesk nevadí a trošku větší děti se na fotografování s bleskem těší (ujo urobí blik!).

 4. Andrej Rentka 7. júla 2004

  TO: PetrM, na digineffu su o tom dost rozporuplne rozpravy blesk vs. babätko, tak som sa nejako zlakol,..Pockam na radsej na ten clanok

 5. KarolF 7. júla 2004

  PetrM: Babatka este celkom nemaju vyvinuty ocny reflex, takze pri blesku sa im moze poskodit sietnica. Ja by som babatko s bleskom nefotil. Rozsiahla diskusia je o tom aj na http://forum.digineff.cz.

 6. Miro Veselý 7. júla 2004

  Andrej Rentka: bude to niekoľko článkov, blesk pôjde von asi v štvrtok (ešte neni napísaný) ale jednoznačne: blesk nie, ani v núdzi. Nielen kvôli očiam detí, ale aj preto, že fotky s bleskom bývajú mizerné.

 7. Memo 7. júla 2004

  Tak to som fakt zvedavý na tento článok a najmä na výsledky… Nie preto, že by som teóriu či prax neovládal, len som zvedavý na to, čo p. Veselý popíše. Mám mesačnú dcéru a týždňový Nikon D70 :) Fotím ju od druhého dňa po narodení, má svoju webstránku :) Sám ako dieťa som mal (a tiež moja sestra) šťastie na to, že nás otec od narodenia fotografoval. Tie čiernobiele snímky fotené za prirodzeného osvetlenia sú aj po tridsiatich rokoch neskutočne dobré a inšpiratívne. Sám snímky dcéry fotené digitálom (zrkadlovkou) prevádzam na čiernobiele, redukcia tonality robí snímky expresívnejšími…

 8. Andrej Rentka 7. júla 2004

  Memo: Mohol by si napisat tu www stranku potreboval by som nieco na inspiraciu

 9. sue 7. júla 2004

  dobrý clánok, tesím sa na pokracovanie!

 10. MAHO 7. júla 2004

  To Memo:
  S D-70 sa to foti aj bez blesku, ale co ja s mojim kompaktom, ked pri ISO400 je taky velky sum (pri detoch od 1 roku zatial blyskam – aj ked len s odrazom od stropu, pri mladsich by som sa bal… – nejde o ocny reflex (ani dospely nestihne zareagovat celkom rychlo v case radovo tisicin sekundy na intenzivny zablesk tiez v tisicinach sekundy :-)

 11. Ligi 7. júla 2004

  Iba preklep:
  Rradosť,

 12. Peťo 7. júla 2004

  Miro: Ja mám skôr skúsenosť, že mizerné sú skôr fotky bez blesku (v interiéri). Môj plnoautomatický kompakt vždy nastaví dlhý čas, všetko je rozmazané a najviac objekt fotenia.

  Iba pri veľmi silnom osvetlení (v kuchyni) 3x33W klasická dlhá žiarivka sú fotky bez blesku použiteľné. Táto žiarivka je podľa mňa najlepšie osvetlenie aké môže byť. (Použivam špeciálne žiarivky Philips s imitáciou denného osvetlenia.)

 13. Miro Veselý 7. júla 2004

  Peťo: Jasné, paušalizovať sa to celkom nedá. V článku skúsim dať aj tipy, ako na to. Snáď pomôžu.

 14. Peter 7. júla 2004

  Pekný článok, „bábätká“ budú tiež iste zaujímavé. Môžem potvrdiť prezentované postupy, mám rovnaké skúsenosti. Najlepšie je fotografovaných (najmä dospelých) unaviť fotografovaním, lebo až potom sa začnú tváriť prirodzene – treba len vydržať zopár poznámok. Aj najväčší šomroši si však fotky radi poprezerajú (najmä po rokoch).

 15. Miro Veselý 7. júla 2004

  Peter: Heh, teraz si spomínam na starý trik – ešte som fotil s aparátom, kdesi som ho vyčítal a funguje: fotiť najskôr bez filmu. Keď to zúčastnených prestane baviť, vložíme film… :-)

 16. Svetlo 7. júla 2004

  Najlepsie je ak fotak pred fotenim neblika …
  povies fotenemu nech sa pripravi a kym sa zacne tavrit umelo uz mas dost obrazkov :)))))))

 17. Feri 7. júla 2004

  blesk vs neblesk: preferujem bez blesku, ale to treba mať dobrý aparát/optiku/citlivý film a pevnú ruku. s D70 a 50/1.8D si neviem vynachváliť :-)
  blesk a bábo: jednoznačne nie. radšej poriadne nasvietiť izbu
  fotenie bez filmu: hej, počul som o tom, odbúrava to zábrany. ale v prípade detí je lepšie neminúť ani jednu príležitosť. skoro sa unavia a nevedia šaliet donekonečna (česť výnimkam) ;o)

 18. Miro Veselý 7. júla 2004

  Svetlo: Najlepšie fotiť laikov. Nafotím 20 obrázkov a spýtajú sa: „kedy začneš fotiť?“. Po prvé čakajú, že z aparátu vyletí blesk a po druhé si nevedia predstaviť, že človek fotí bez varovania a sekvenčne :-)

 19. PetrM 7. júla 2004

  Hmm, blesk a oční reflex – opravdu si někdo myslíte, že dospělý člověk má tak rychlý oční reflex, aby stihl zúžit zornici, když se spustí elektronický blesk? Zkusili jste si někdy porovnat rychlost elektronického blesku (tisíciny sekundy) a rychlost lidských reflexů (0,3-0,5 sekundy)? A proč teda mají lidé červené oči na snímcích s bleskem?
  Nevyvinutý oční reflex miminka a blesk = něčí fantazie, nesouvisící se skutečností ani náznakem. Laskavě to pusťte z hlavy a nešiřte tyto bludy dál do světa.

 20. ap 7. júla 2004

  to: PetrM – plný súhlas s tým, že reflexy nie sú také rýchle aby zúžili zrenicu a obmedzili množstvo svetla dopadajúceho na sietnicu pri fotení s bleskom, ale problém je myslím v inom- je známe že rýchle blikajúce intenzívne svetlo môže napr. u epileptikov spustiť epi záchvat a tiež že nervový systém novorodenca je oveľa citlivejší na rôzne podnety, tiež má určite väčší sklon ku krčom a preto by som určite novorodencovi neodpálil pecku /blesk/ priamo do oka. ap

 21. Zvedavec 8. júla 2004

  PetrM:
  No reflex mozna mimisu nepomuze, ale ze bude mit oko citlivejsi nez dospely, tomu bych veril. A uz jen z toho duvodu, ze se MUZE neco stat, bych byl opatrny. Porad lepsi, nez si rict, ze nic a ono pak jo.
  Nehlede na to, ze fotky bez blesku vypadaji povetsinou (subjektivni pocit) lepe. Jenom je potreba fotak nebo ruku o neco oprit.

 22. PetrM 8. júla 2004

  ap> Epileptické záchvaty vyvolává pravidelně blikající světlo s určitým kmitočtem, blesk je něco úplně jiného. Miminko nemůže mít vyvinuté epileptické ložisko v mozku, epilepsie se projevuje v mnohem pozdějším věku.

  Zvedavec> Proti opatrnosti nic nemám. Mimochodem, miminko má méně citlivý zrak, než dospělý.

  All> Fotil jsem několik miminek od malička – svoje, setřiny, sousedova – bleskem. Tenkrát nebyly blesky s automatikou, která přeruší záblesk při dosažení potřebné expozice, tenkrát blesky pálily vždy naplno. Měl jsem doma vyrobený blesk s ruskou xenonkou, alobalovým reflektorem a směrným číslem 26 (blesky na digikompaktech mají směrné číslo 6? 8? 4?). Dnes jsou ta miminka dospělí lidé kolem třiceti a mají normální zrak…

 23. Peťo 8. júla 2004

  Zvedavec: Keď si už oprieš ruku, tak musíš o niečo oprieť aj miminko, aby sa vôbec nehýbalo. Ináč dostaneš iba rozmazaný fľak.

 24. F. 9. júla 2004

  PetrM., ty zase prosím prestaň šíriť bludy o tom, že epi záchvat vyvoláva (len) pravidelne blikajúce svetlo s určitým kmitočtom. si asi čítal o Pokemonoch, že? :-)

  epileptický záchvat môže byť vyvolaný ľubovolným podnetom, napr. aj čuchovým.

  p.s.: čo je to pozdejší vek? videl si už 6 mesačného epileptika? ja hej.

 25. Memo 12. júla 2004

  To Andrej:
  No link by som ti rád poslal, ale stránku mám od minulého týždňa offline kvôli zmenám na serveroch, ale nechaj svoj odkaz s mailovou adresou v messageboarde na http://www.netberg.sk (až bude opäť fungovať).

  To MAHO:
  – D70 má nízky šum aj pri ISO 1600, takže fotím dcéru v interéri samozrejme bez blesku. Mám aj kinofilmový Canon EOS 300 s bleskom so smerným číslom 54, čo je nadmieru dobrý výkon pre bežne veľkú miestnosť pre fotenie s odrazeným svetlom, ale na prirodzené osvetlenie to proste nemá, navyše podľa členitosti okolia treba rátať so smerovaním a lomom odrazov, pokiaľ chcem dieťa fotiť v prirodzenom prostredí, bez ateliérovej štylizácie. Práve (aj) preto, keď som uvažoval nad digitálom, a pár kompaktov odskúšal – radšej som došetril na zrkadlovku (manuálny zoom, optický hľadáčik, rýchly nábeh a odozva spúšte a rýchly zápis na kartu), pretože s pomalým, elektricky ovládaným zoomom a autofokusom, ktorý sa chytá len na kontrastné scény, sa dieťa, ktoré je v neustálom pohybe, musí fotiť dosť ťažko… Navyše značná časť produkuje fotky od ISO 400 so zrnom veľkosti šutrov.

 26. Lukas Nevosad 16. júla 2004

  ad archivace: Pozor, archivace na CD (DVD) je velmi nespolehliva, vypalovane CD (zlvaste ta superlevna) se samovolne rozkladaji a nektera nejsou citelna uz rok po vypaleni! Takze archivovat na CD ano, ale na kvalitni CD a ty nasledne skladovat v temnu a chladu. I tak bych si ale netroufl rict co to udela za nekolik let.

  Dlouhodoba archivace dat je stale vazny problem a pomineme-li paskove zalohovaci jednotky, tak vychazi nejlepe stale HDD s kratkodobymi zalohami napr. na DVD nebo na dalsi disk.

 27. silva 23. mája 2017

  Jej, to je pekný nápad. Škoda, že ma niečo podobné nenapadlo, keď sa deti narodili, ale možno niečo nájdem, žeby prvé šaty/sukne :D Je super, že sa dá fotiť mobilom, človek zachytí počas roka veľa krásnych spomienok.

Pridajte komentár: