Bábätko a kompozícia
Obrázky mi láskavo povolil publikovať kamarát, ktorý po prvý raz v živote fotografoval digitálnym fotoaparátom. Požičal som mu svoj a vznikli tak priam dokonalé ukážky pre tento článok. (Mimochodom na to, že ten človek vôbec nefotí, sú tie fotky nadpriemerne dobré.)
Klasická situácia: Stres, je pár minút po pôrode, treba rýchlo fotografovať, preto fotograf často proste cvakne tak, ako stíha. Je rád, že vôbec niečo odfotil, nie to ešte, že by myslel na nejakú kompozíciu, alebo na to, že z perinky je odrezaný kúsok… Proste videl na LCD paneli štvorček, nuž pokorne doň napasoval hlavičku…
Prosím, berte všetky nasledujúce tipy vážne len vo chvíli, keď máte na fotografovanie čas. Nie vždy sa dá komponovať, myslieť na využitie plochy, osvetlenie, či uhol pohľadu. Ak prídete ku známym, ktorí vám ukážu podobné fotografie, nekritizujte ich. Ľahko sa na hotových fotkách dieťaťa nájdu muchy. No nasnímať dobré fotografie v tvrdom strese je náročné aj pre profesionála. Kto má roky praxe, komponuje a volí správne uhly pohľadu už akosi podvedome, ba až nechtiac. Rodinná fotografia nemusí a často ani nemôže dokonale plniť všetky kritériá. Ak vás zamrzí, že vaše staršie fotografie obsahujú niektoré z chýb, nevyčítajte si to. O to mi v týchto tipoch nejde. Nabudúce si to skúste znova a možno bude výsledok lepší…
V rýchlosti pri fotografovaní, napríklad v pôrodnici, si menej skúsený fotograf vôbec neuvedomí, že bábätko fotografuje aj so zbytočným okolím.
Na tejto fotografii z okolia vidno príliš málo – škoda, bolo by milé vidieť aj celý stôl, na ktorom dieťa v pôrodnici ležalo. Prípadne aj celú miestnosť – prečo nie? Pre rodinný archív však kôpka uterákov a kachličky asi nie sú natoľko dôležité…
Zamaskoval som všetko, čo nás na tejto fotografii zaujíma. Ostalo nič na ploche väčšej než 50%.
Matematik a logikou vládnuci čitateľ dozaista ocení, že som nepoužil svoj obľúbený pojem „väčšia polovica“.
Lepšie by bolo natočiť trochu fotoaparát a priblížiť sa k dieťaťu tak, aby ste čo najlepšie využili plochu obrazu.
Ďalšia ukážka – myslím, že už netreba písať, kde je problém. Človeka trochu zamrzí, že na obrázku nie je ruka dieťaťa – stačilo otočiť fotoaparát…
Na tomto obrázku sa dá tušiť ďalší nemilý problém – uhol pohľadu:
Nestačí len ísť bližšie…
…k tvári. Vhodné je myslieť aj na to, že na takejto fotografii je dieťa fotografované vlastne z mierneho podhľadu. To je veľmi bežný jav.
Stretnete sa s ním často, pretože dieťa je, ako objekt fotografovania, vlastne celkom maličké a tak fotograf volí pohľad z ktorejkoľvek strany.
Podhľad. Nie masívny, ale predsa podhľad.
Keby ste podobným spôsobom odfotografovali dospelého, asi by sa vám za taký obrázok nepoďakoval. Pre názornosť som to s podhľadom trochu prehnal.
Pri fotografovaní bábätka budete často v situácii, kedy na scéne nie je jasné, odkiaľ fotografovať. Klasická situácia: pristúpite k postieľke a je vám povolené fotografovať. Nuž cvakáte…
Ak ale len trocha môžete, voľte taký pohľad, aby bol fotoaparát približne vo výške očí dieťaťa.
Je mi jasné, že dieťa často leží, ale aj tak sa dá nájsť taký uhol pohľadu, aby ste mu nefotografovali nosné dierky namiesto očí.
Kontrast
Rodičov dozaista poteší fotografia, na ktorej bude zachytený kontrast – napríklad veľká ruka dospelého.
Ak sa dostanete do podobnej situácie, skúste sa dohodnúť a ak by sa vám zdalo, že by obrázok vyzeral zaujímavejšie, naaranžujte si to.
Záver s opakovaním
Pri fotografovaní dieťaťa je dobré tesne pred stlačením spúšte preblysnúť si hlavou otázku: fotím len to, čo som fotografovať chcel?
Nie.
Chcete celok?
Potom odfotografujte celok. Buď celú perinku, alebo celý stôl, alebo celú miestnosť.
Ak to mala byť tvár, choďte k dieťaťu bližšie a fotografujte len tvár.
Pritom sa snažte zvoliť si taký uhol pohľadu, aby ste boli fotoaparátom voči tvári dieťaťa zhruba v rovnakej pozícii, ako keby dieťa normálne stálo. Na tomto zábere to nie je dodržané dokonale, ale uhol pohľadu je už pomerne prirodzený.
Teraz som zvolil uhol pohľadu mierne nad hlavou – kočík je trocha neprirodzene zobrazený, ale tvár dieťaťa je pri takýchto záberoch najpresvedčivejšia…
Ak vás zaujímajú informácie o bábätkách, odporúčam server babetko.sk – nájdete tam veľa tipov a informácií.
Miro Komosny 13. júla 2004
Uf. Tieto zásady si človek v prvých minútach „po“ naozaj neuvedomí, najmä keď bol aj pri samotnom pôrode, lebo sú pre život nepodstatné. Ale časom tieto chybičky môžu zamrzieť.
Miro.
Kemposh 14. júla 2004
Nuz, neviem ale mozno by bolo dobre pripomenut v clanku moznost vyrezov z fotiek. Cize radsej nech su na fotke babatka kachlicky (naviac) ako chybajuca ruka. Ono sa kompozicia (niekedy) da poopravit doma vyrezom z povodneho snimku. A ak mame dostatok MP tak este aj vyrez bude kvalitny aj na vacsich formatoch ako bezna fotka. Ved preco inak ta honba za megapixelmi?
Miro Veselý 14. júla 2004
Kemposh: ono výrez nie je dobrý nápad. vždy znamená miernu stratu v kvalite. Je jasné, že ak si kúpim 8 megapixelový stroj, môžem zarezať poriadne, ale neviem, prečo mám platiť za fotoaparát a v zápätí ho degradovať na lowend len preto, že by som nekomponoval pri fotografovaní. to platilo už pri fotografovaní na film… výrez je, samozrejme, riešením, ale neodporúčam ho používať inak, ako núdzovo a s minimálnym orezom.
Miroslav Komosny 17. júla 2004
Spraviť kompozíciu fotky spiaceho nemluvňaťa sa mi už ako-tak darí (vďaka za návody), ale čo so štvornožky pobehujúcim šidlom. Tam je mi dobrý aj „burst“, či ako sa ten režim volá, len aby som stihol niečo zachytiť. A vtedy blahorečím vynálezu digifotky. Cvakať, cvakať, cvakať… Predsa len, také momentky majú nezameniteľný pôvab.
FeriUltra 27. októbra 2004
Oceňujem! (Matematik a logikou vládnuci čitateľ dozaista ocení, že som nepoužil svoj obľúbený pojem „väčšia polovica“.)
Ešte ku kompozícii:
tak si to zrátajme – narýchlo zapnúť DF (niektoré to nezvládajú pod 5s), – narýchlo nastaviť parametre (vyvaženie bielej, vypnutie blesku, …), – narýchlo urobiť kompozíciu, a ešte vystihnúť moment. Celkový čas odhadujem 25s, to je dosť.
kika 7. augusta 2009
jejko zlatunke :-))))))))))))))))))))))))
Martina 14. októbra 2011
Krasne babetka! :D