Bábätko a expozícia

Bábätká zvyknú bývať v bielom prostredí – aspoň ja som okrem Addams Family nevidel čiernu perinku.

Biela je pre fotografa nepriateľom číslo jedna, pretože vďaka perinkám sa fotografovanie zmení na lyžovačku. Áno, na lyžovačku, na nej je totiž sneh rovnako biely a tváre tmavé. Automatika fotoaparátu sa tým nechá ľahko obalamutiť a fotografie sú tmavšie, než by sa nám páčilo.

Ak máte vo fotoaparáte možnosť zobraziť histogram, uvidíte, že v oblasti svetlých poltónov a bielej sa nenachádza nič. To preto, že automatika videla samé svetlé objekty a preto ubrala z expozície, nech sú pekne zachytené.

My však nechceme perfektnú fotografiu perinky, skôr nás zaujíma kvalitne zaznamenaná pleťová farba.

Jediným riešením preto je pridať na expozícii pomocou kompenzácie expozície. (Následná retuš nestačí!) Presná hodnota sa nedá povedať naslepo – záleží na tom, aký máte fotoaparát a čo fotografujete. Na tomto zábere je to hodnota +0,7EV.

Ak máte na fotoaparáte histogram, dokážete expozíciu nastaviť už počas fotografovania pomerne presne – zámerom je, aby biele objekty (perinka) boli celkom vpravo, prípadne z nich môžete zľahka odrezať. Ak budú perinky na hranici preexpozície, nič tak mrzuté sa nestane.

Samozrejme – v tomto bode by sme sa asi dokázali pohádať – niektorí z vás určite na svojich fotkách nechcú nejaké prepálené miesta, ja si však myslím, že lepšia je perinka bez kresby, ako pochmúrne podaná tvár s depresívne hlbokými tieňmi.

Farba perinky

Ak máte možnosť ovplyvniť farbu perinky, ideálna by bola na fotografovanie svetlosivá. Na fotografiách by vyzerala ako biela, automatika by pri fotografovaní stačila a spoľahlivo pracovala.

Ak môžete, vyhnite sa farebným perinkám – ružová farba by mohla u niektorých fotoaparátov pomýliť automatiku. Tá by bielu nastavila nesprávne a fotografie by mali chladný farebný tón.

Ružová či farebná perinka však nahradí sivú – pokiaľ ide o svetlosť farby pleti. 

Teraz pre názornosť niekoľko príkladov, ktoré som vyrobil retušou.

Sivá farba automatiku nezmiatne, skôr jej pomôže.

Na tomto obrázku som vľavo neupravil nič a vpravo som všetko, okrem pleťovej farby, mierne stmavil, aby to zodpovedalo sivej farbe perinky. Teraz sa pozrite, ako by na to zareagoval fotoaparát:

Bežná automatika nafotí obrázok na priemerný jas. Vľavo skutočná fotka dieťaťa, vpravo ukážka, čo by sa stalo, ak by bolo v sivej perinke. Perinka vyjde v obidvoch prípadoch zhruba rovnako svetlá, no tvár bude v sivej perinke oveľa príjemnejšia a svetlejšia.

Na tejto fotografii je to len simulované – skutočná fotografia by bola lepšia.

Myslite na to – ak by bola možnosť kúpiť buď perinky žiarivo biele, alebo len mierne tlmené, uprednostnite radšej sivé.

Ak vám to manželka odklepne, z dieťaťa neubudne a získate o triedu lepšie fotografie.

Pre Addams Family: V prípade, že používate čierne perinky, automatika spraví opak – tvár bude neprirodzene svetlá, až vypálená.

Optimálna farba perinky na fotografovanie: farebne neutrálna farba (sivá) a to v tonalite, ako osvetlená pleť.

Na obrázku vidíte, aká sivá by bola pre fotografovanie optimálnou. Niečo medzi svetlo- a veľmi svetlo-sivou.

Teraz sa pozrime na ružovú perinku a ako môže oklamať fotoaparát:

Vľavo je všetko, okrem pleťovej farby umelo zmenené na ružovú farbu. Pleťová farba nevyžaduje žiadnu súrnu farebnú korekciu, no automatika niektorých fotoaparátov by spravila z fotografie niečo také farebne podozrivé, ako vidíte vpravo – pleťová farba by ozelenela a z ružovej by bola naraz biela…

Aj belasá farba na fotografiách pôsobí výborne, no mohla by oklamať automatiku niektorých fotoaparátov.

Pleťová farba z takej fotografie bude pôsobiť oveľa živšie. Aj tento obrázok je vytvorený umelo, v skutočnej situácii by výsledok bol lepší.

Záver

Pri fotografovaní treba dávať pozor na to, aby biela farba neoklamala automatiku.

Ak máte farebné perinky, možno bude lepšie voliť nastavenie bielej manuálne.

Ak vás zaujímajú informácie o bábätkách, odporúčam server babetko.sk – nájdete tam veľa tipov a informácií.

Komentáre k článku: Bábätko a expozícia

 1. Andrej Rentka 8. júla 2004

  Miro: Dobry clanok, pockam este ked bude nieco o tom blesku a pojdem fotit.No ja by som asi nemal odvahu povedat buducej zene nech kupi sivu perinku ale aspon skusim a ked nie tak ju kupim ja a potom jej spravim ohurujuci kremes,….

 2. Miro Veselý: 8. júla 2004

  Andrej Rentka: Fotiť choďte hneď – potom aj po prečítaní seriálu. Aspoň uvidíte, či sa to oplatí čítať, alebo ani nie. Fotiť vás posielam preto, že seriál ešte bude riešiť aj umiestnenie svetla, uhol pohľadu, kompozíciu a podobné omrvinky z tej témy…

 3. sue 8. júla 2004

  výborné, tesím na dalsie. Táto téma mi dost chýbala… a pritom je to velmi castá a oblúbená téma na fotografovanie. Vdaka!

 4. Andrej Rentka 8. júla 2004

  Miro: OK dnes sa na to vrhnem bez blesku a pohram sa s korekciou expozície a uvidim co s toho bude.Digital mam sice len mesiac ale pomalicky to ide pred mesiacom 75% odpad a teraz zhruba pol na pol ani ma to moc nepali ked mam 1 GB microdrive tak tam toho vojde,…

 5. Miro Veselý 8. júla 2004

  Andrej Rentka: Držím palce. Potom dajte vedieť, ako ste dopadol, ak budú problémy, môžem ich doplniť do článku ak pošlete fotky a súhlasíte s pubilikovaním.

 6. Andrej Rentka 8. júla 2004

  Miro:Asi Vas nepotesim dohovaral som si to fotenie teraz z kamosom cez telefon a nic z toho nebude lebo mala dostala detsku zltacku (az teraz?)a su s maminou v nemocnici tak az potom ked to bude mozne.JA blbec mal som ju ist fotit hned ked ma volali teraz si bijem hlavu o stol ale nech sa co skor uzdravi,…

 7. Andrej Rentka 8. júla 2004

  Sorry s kym cim S kamosom

 8. asha 8. júla 2004

  Hmmmm. Este som nevidela sivu perinku. Teda konfekcnu – v obchode predavanu. Azda nejake domace sicky…. Pripadne, po 359 vyprani… (Mozno treba hladat vo fotopotrebach :-)))

 9. Miro Veselý 8. júla 2004

  asha: Je to možné, ja som o niečom takom tiež ani nepočul, len som napísal, čo by bolo optimálne…

 10. Bolek 8. júla 2004

  Mirex, nemam babatko. To si asi buem musiet nejake narychlo urobit aby som to mohol odskusat:-)

 11. Miro Veselý 8. júla 2004

  Bolek: Nie som si istý, či treba vyrábať bábätká len nato, aby ste si to skúsil. Teda to fotenie :-)

 12. Miro Komosny 13. júla 2004

  Chlapci, nejako sa ta diskusia fotak-babatko zvrtla. Poviem vam, ze jediny usmev potomka daleko predci vsetky ostatne vase pocity a zazitky.

 13. FeriUltra 27. októbra 2004

  Vtipy o Adams Family? No to je teda ….
  Aj ked v súvislosti s bábätkami čierna nesedí, tak by sa zišiel článok ako fotografovať na pohreboch. Ak samozrejme máme povolenie rodiny zosnulého a odvahu. Tam je čiernej „habadej“.
  Ešte jedna otázka: Keď mám DF, ktorý má len režimy a nemá manuálnu bielu, tak ako?

 14. Miro Veselý 27. októbra 2004

  FeriUltra: To býva problém – v niektorých (málo) situáciách automatika a režimy nestačia. Potom sa s tým nedá nič robiť… Ach, kde sa stratil FeriUltra, bol dobrý. Nová jar je síce zrejme premenovaný FeriUltra ale na ten socialistický názov si už roky neviem navyknúť…

 15. TOKO 8. septembra 2006

  super priatelia, na članku sa poučim, na komentaroch pobavim, super

Pridajte komentár: