Bábätko a blesk
Jediná vec, na ktorú v tomto článku určite neodpoviem, je to, či blesk škodí alebo neškodí očiam dieťaťa. Neviem. Nie som očný lekár.
Osobne si myslím, že asi neškodí, ale možno by mohol pri fotení z mimoriadnej blízkosti a pri silnom výkone.
Občas sa hovorí, že dieťa ešte nemá vyvinuté reflexy, ktoré by stiahli „clonu“ na oku a chránili ho. Na rovinu – reflexy, ktoré by reagovali rýchlosťou asi desaťtisíciny sekundy (to by možno mohlo zmierniť účinok blesku) nemá ani dospelý.
Hľaďme preto na blesk ako na zariadenie, ktoré by pravdepodobne dieťaťu mohlo ublížiť, ale zo širokého okolia neviem o nikom, že by sa mu niečo podobné stalo. Možno by sa k tomu mal vyjadriť očný lekár. Ak nejakého poznáte, rád mu tu poskytnem priestor.
Ale aj tak povedzte blesku nie.
V záujme kvalitných fotografií. Kvalitných v zmysle plasticity a prirodzenosti fotografie.
Blesk – kedy áno
Samozrejme, sú situácie, kedy niet inej voľby. Buď blesk, alebo nechať fotoaparát v puzdre.
Taká situácia nastane, ak je priveľká tma v miestnosti (napríklad mračný, zimný deň) a vy chcete fotografovať.
Blesk si tiež vynúti aj pohyblivá situácia – ak dieťa nie je takmer celkom bez pohybu, lepšie je istiť sa bleskom.
Berte však blesk, prosím, len ako núdzový zdroj svetla, nie ako samozrejmú istotu kvalitných fotografií.
Externý blesk
Ak máte externý blesk, víťazstvo je isté.
Namierte ho do stropu a tým zabijete všetky muchy jednou ranou.
Nie, že by záblesk vyhubil všetok hmyz v obývačke :-), len získate svetlo:
- primerane intenzívne
- primerane difúzne
- bez efektu červených očí
- bez rizika poškodenia očí
Podrobnosti o externom blesku nájdete spísané aj v recenzii fotoaparátu Minolta Dimage Z1. Skok priamo na stránku s ukážkami fotografií externým bleskom a skok na popis výhod a nevýhod externého blesku.
Pri fotografovaní bábätka by ste však mohli mieriť bleskom nie len do stropu, ale aj na niektorú bočnú stenu a výsledky budú vynikajúce.
Žiaľ, nemám externý blesk, tak niet ukážok.
Takýmto spôsobom bude svetlo z blesku dopadať na dieťa zboku a bude ho dostatok.
- To, že dopadne difúzne a zboku, vytvorí príjemnú hru svetla a tieňa.
- To, že ho bude dostatok, znamená, že do záberu nebude rušivo vstupovať pôvodné osvetlenie z miestnosti.
Uistite sa len, že bleskom mierite na stenu tak, aby svetlo dopadalo na dieťa zhora alebo zboku. Nie zo spodnej strany (od nôh).
Na schématickej kresbe by to predstavovalo konšteláciu, kedy by dieťa bolo hlavou ku stene, nohami k fotografovi a nie naopak.
Čo tak fotografovať von?
Áno, na prechádzke sa bude fotografovať ľahšie, ale to nie je témou dnešného článku. Ak je svetla dostatok, blesk sa nezapáli.
Prečo teda nie blesk?
Veľká väčšina bábätiek sa dá fotografovať len v prítmí.
Fotograf si až kladie otázku, či snáď bábätká svetlo absorbujú, alebo čo. Možno ich proste len rodičia držia radšej viac v tme.
Nech je ako chce, prítmie vás bude lákať, aby ste zapli blesk. Nerobte to – fotografia bez blesku bude príjemnejšia.
Bez blesku. Pleť je mäkká a prirodzene modelovaná.
Rovnaký záber, dosvietený bleskom. Tvrdšie podanie pleti, menej mäkkosti v kresbe.
Na tomto detaile tváre snáď ani netreba komentovať, že horný záber je vytvorený vstavaným bleskom a spodný je fotografovaný pri osvetlení prirodzenom.
Veľmi podobne ako spodný obrázok, by vyzeral aj záber externým bleskom odfotografovaný odrazom od bočnej steny.
Na fotografii s bleskom sa tvár dieťaťa nepríjemne ligoce, nemá žiadnu plasticitu a o mäkkosti nemôže byť ani reči.
Záver
Pri fotografovaní dieťaťa hľaďte na vstavaný blesk fotoaparátu podobne ako námorník na záchranné koleso.
Keď nebude inej cesty, pokojne ho zapnite a blýskajte. Radšej fotky tvrdé (v zmysle kontrastné), ako žiadne.
Uprednostnite však fotografovanie bez blesku.
Ak môžete, fotografujte s bleskom radšej pri silnejšom zoome – umožní vám to lepší odstup od dieťaťa a tým minimalizujete (pravdepodobne zanedbateľné) riziko poškodenia zraku bleskom.
Silnejší zoom však bude viesť k častejšiemu výskytu javu červených očí…
Ak si to môžete dovoliť, investujte do externého blesku, najlepšie takého, ktorý sa dá natočiť aj do stropu alebo na bočnú stenu.
Ak váš fotoaparát nemá synchronizačnú prípojku na blesk, zaujímajte sa, či niektorý výrobca nepredáva blesk, ktorý sa synchronizuje opticky. (Pozor, niektoré fotoaparáty pri záblesku púšťajú viac zábleskov – uistite sa, že externý blesk sa dokáže synchronizovať práve s vaším fotoaparátom. V žiadnom prípade ho nekupujte naslepo.
Odporúčam vám však asi najlepšiu medicínku pre tieto situácie: fotografujte všetko opakovane. Raz fotografujte s bleskom, inokedy bez blesku.
Vytvoríte si tak poistku, keby fotografie bez blesku mali príliš silný šum, alebo by vyšli rozmazané. Potom tých zopár fotiek z bleskom radi použijete.
Ak vás zaujímajú informácie o bábätkách, odporúčam server babetko.sk – nájdete tam veľa tipov a informácií.
Peťo 9. júla 2004
Aj zverejnené fotky s bleskom majú niečo do seba. Dieťatko je na nich „ako z obrázka“. Všetky detaily sú prekreslené, dokonale ostré. Pri väčšej zväčšenine by to bolo nevyhnutné.
Ale dieťa by som neblýskal príliš veľa, maximálne raz-dvaraz za dlhší čas (cca hodinu).
Možno by sa k tomu nemal vyjadriť ani očný lekár, taký krátky záblesk asi nepoškodí samotnú sietnicu, ale skôr neurológ alebo psychológ. Blesk môže znamenať stres a keď sa viackrát zopakuje, tak asi nezlepší náladu.
Aj ja, keď pri fotení občas dám foťák do ruky niekomu inému, nech aspoň na niektorej fotke som viditeľný, tak po blesku mám na tom mieste pred očami na pár minút čierno-šedý fľak a ľutujem všetkých, ktorých stále fotím.
diosko 10. júla 2004
To Peto: na druhej strane ak babatko neplace, nekaka tak vacsimou spi a ma zatvorene oci, takze tym bleskom asi neuskodis. Ale som za fotenie bez vstavaneho blesku ked je to mozne ;-)
MAHO 12. júla 2004
Mam externy blesk, ktoreho hlava sa da lubovolne nasmerovat (na bocnu stenu, do stropu…) a potvrdzujem, ze ked je v miestnosti malo svetla a chcem mat kvalitne fotky, tak jedine s odrazom blesku od stropu/steny.
Nedavno som si z pauzaku vyrobil taky difuser a skusam ho pri blyskani napriamo – dava to rozptylenejsie svetlo ako to typicke neprijemne ostre.
BTW o case za ktory je schopne oko zareagovat – vacsina TTL bleskov (t.j. drviva vacsina v digikompaktoch) zistuje silu potrebneho zablesku slabsim predbleskom, neviem presne, aka je reakcna schopnost zrenicky, ale ja ten predzablesk vnimam (aj ked neviem, ci sa mi zrenicka stihne stiahnut) – tu uz ide radovo o stotiny sekundy, t.j. mozno je to blizsie skutocnej reakcnej dobe oka (tym chcem povedat, ze ten ocny reflex, ktory babatka este nemaju mozno dospelym pomaha na zaklade predblesku aspon trochu eliminovat posobenie samotneho zablesku).
Ked budem mat cas, dam fotak na stativ a trochu sa „preblesknem“, uvidime :-)
Miro Komosny 13. júla 2004
Ideálna kombinácia. Nehybne ležiace babätko+dobrý foťák+statív+nejaké svetlo. Načo stresovať bleskom?
cuky 16. júla 2004
Ako starostlivý otec som čítal množstvo literatúry, než sa mala narodť dcérka a s istotou Vám doporučujem blesk nepoužívať minimálne do 6 mesiaca, aj keď si nespomeniem kde som to čítal, ale nečítal som to iba raz. Ja som sa fotením malej vybúril poriadne a verte mi najkrajšie fotky vznikajú aj dnes bez blesku.
nevedko 20. júla 2004
nazdar miro, ja len tak odveci, ze v nazve clanku je asi chyba, nema tam byt „hororu“? inak mam 3 mesacnu dcerku a najlepsie fotky su bez blesku. ale to iste vsetci vieme… ked je malo svetla, fotim z ruky na 20-tinu vela fotiek za sebou, urcite je niektora ostra.
Miro Veselý 20. júla 2004
nevedko: Ďakujem za upozornenie. Mal som tam preklep.
FeriUltra 27. októbra 2004
Tá poznámka o namierení blesku na strop a zabití všetkých múch jednou ranou, bola vtipná. Tak som sa rozrehotal… Inak máš (máte, neviem či vykať alebo tykať) taký „polopatistický“ spôsob písania, čo je veľmi dobre, na rozdiel od iných, ktorý píšu tak odborne, že tomu po 3 vete už ani sami nerozumejú!
Zdravím, všetkých fotografov heslom pionierov, ktore sa hodí: Buď pripravený, vždy pripravený!
Miro Veselý 27. októbra 2004
FeriUltra: Kľudne mi tykajte, ja radšej preventívne vykám. Inak vďaka za milé príspevky. Ani ja nerád čítam (=čiže nečítam) nudné texty
Vitko 20. apríla 2005
K blýskaniu od stropu alebo stien treba dodať, že odrazové plochy by mali byť biele, alebo aspoň veľmi málo farebné. Občas si pomáham bielymi posteľnými plachtami.
Prihováram sa za názor, že na deti do pol roka by sa nemalo vôbec blýskať (teda do otvorených očí). Zrak je citlivý orgán a skúšanie nestojí za to.
Marian 7. mája 2005
Fotit s priamym bleskom (nie namierenym na strop) je akt zufalstva. Nemoznost natocit blesk povazujem za najvacsiu slabinu digitalov a kompaktov vobec. Kto skusil odrazene svetlo, viac deti s priamym bleskom radsej fotit nebude.
fotoMark 25. marca 2009
Ahojte starostlivý foto-oteckovia :-)
Som tiež jeden z vás a moje skúsenosti sú podobné. Mám už dvojročného syna, fotím ho už od narodenia a tiež som sa bál aby som novoredencovi neublížil vstavaným bleskom. Preto som kúpil zrkadlovku Sony A200 (inak teraz stojí so základným objektívom cca 300 EUR a je super pre kvalitné rodinné fotky) a externý blesk Metz za cca 270 EUR.
Ale nebanujem ani sekundu tých pár tisíc navyše oproti klasickému digitálu, je to neporovnateľne kvalitnejšia fotka, hlavne vďaka tomu ext. blesku. Máš vždy super svetlo, nehádže to tiene za tvárou, nie sú biele prepaly na tvári, je mäkká tá fotka a farby pleti sú ako majú byť. Proste na nezaplatenie!!!
A o ostrosti a nízkom šume pri zrkadlovke ani hovoriť nejdem, oproti môjmu predošlému celkom kvalitnému digitálu Canon S3 je viditeľný kvalitatívny rozdiel.
Prajem veľa dobrého svetla a krásnych záberov vašich krásnych detí :-)
Marek
RastoS 5. júna 2015
K pouzivaniu blesku pri foteni babatok len tolko, ze pokial je to externy blesk, ktory natocite na strop, nie je problem. Ale ak vyuzijete integrovany blesk, jeho vyboj moze babatko na moment oslepit, babo bude sokovane a vacsinou sa rozplace. A za dalsie. Vyboj blesku je dost silny, intenzivny a v istych momentoch a pri zvysenej citlivosti babatka dokonca zachvaty, nieco ako epilepsiu. Preto sa vyhybam priamemu foteniu do oci s integrovanym bleskom a na kratke vzdialenosti. Vela krasnych fotiek nasich drobcov prajem ;-)
Rasto